A3 colour multifunction printer (Circular Economy)
- Speed: 55 ppm
- Function: Print/Copy/Scan
- Memory: 4 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Smart Operational Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network, Bluetooth
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
- Paper Input: 2 x 550 Sheets Input + 100 Sheets Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint, Mopria®, Ricoh Smart Device Connector
- Toner: K- 32,500 Pages / C,M,Y- 24,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
The Ricoh IM C5501CE is the fastest and most powerful model in Ricoh’s Circular Economy A3 color intelligent device series. Built for enterprises with high-volume document needs, it delivers 55 pages per minute in both black & white and color, paired with 240 images per minute duplex scanning optional SPDF for rapid scanning.
As part of Ricoh’s eco-conscious Circular Economy line, the IM C5501CE is manufactured using up to 86% recycled and reused components and achieves 50% lower CO₂ emissions compared to previous generations. It’s equipped with Ricoh’s 10.1-inch Smart Operation Panel, TPM 2.0 security, and Always Current Technology, ensuring your workflows stay fast, secure, and future-ready.
Ideal for large organizations in healthcare, finance, government, and education, this device balances enterprise productivity with a reduced environmental impact.
Specifications
| Warm-up time | 21 seconds |
| First copy speed: B/W | 2.9 seconds |
| First copy speed: full colour | 4.2 seconds |
| Recovery time | 1.2 seconds |
| Continuous output speed | 55 ppm |
| Memory: standard | 4 GB |
| Memory: maximum | 6 GB |
| HDD: standard | 320 GB |
| ARDF capacity | 100 sheets |
| SPDF capacity | 220 sheets |
| Weight ARDF model | 99 kg |
| Weight SPDF model | 104 kg |
| Weight PLATEN model | 89.5 kg |
| Dimensions ARDF model: WxDxH | 587 x 701 x 913 mm |
| Dimensions SPDF model: WxDxH | 587 x 701 x 963 mm |
| Dimensions PLATEN model: WxDxH | 587 x 701 x 852 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |


Product Brochure