A3 colour multifunction printer (Circular Economy)
- Speed: 35 ppm
- Function: Print/Copy/Scan
- Memory: 4 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Smart Operational Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network, Bluetooth
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
- Paper Input: 2 x 550 Sheets Input + 100 Sheets Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint, Mopria®, Ricoh Smart Device Connector
- Toner: K- 32,500 Pages / C,M,Y- 24,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
The Ricoh IM C3501CE is a sustainable, high-performance A3 color multifunction printer designed for businesses seeking faster output, advanced scanning, and eco-conscious efficiency. Delivering 35 pages per minute in both black & white and color, this device combines productivity with Ricoh’s Circular Economy design, featuring up to 86% recycled and reused components and cutting CO₂ emissions by 50% compared to previous models.
With its 240 images per minute duplex scanning (with optional SPDF), 10.1-inch Smart Operation Panel, and Always Current Technology for seamless updates, the IM C3510CE is the perfect choice for organizations prioritizing digitization, security, and sustainability.
Specifications
GENERAL
| Warm-up time | 21 seconds |
| First copy speed: B/W | 4.4 seconds |
| First copy speed: full colour | 6.9 seconds |
| Recovery time | 1.2 seconds |
| Continuous output speed | 35 ppm |
| Memory: standard | 4 GB |
| Memory: maximum | 6 GB |
| HDD: standard | 320 GB |
| ARDF capacity | 100 sheets |
| SPDF capacity | 220 sheets |
| Weight ARDF model | 97 kg |
| Weight SPDF model | 102 kg |
| Weight PLATEN model | 87.5 kg |
| Dimensions ARDF model: WxDxH | 587 x 701 x 913 mm |
| Dimensions SPDF model: WxDxH | 587 x 701 x 963 mm |
| Dimensions PLATEN model: WxDxH | 587 x 701 x 852 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
FAX (optional)
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Product Brochure