A3 black and white multifunction printer
- Speed: 90ppm
- Function: Print/Copy/Scan/Fax
- Memory: 2 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Operation Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200x 1,200 dpi
- Paper Input: 4,300 Sheets Input + 100 Sheet Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint™, Mopria, NFC, RSDC
- Toner: K- 48,000 Pages
- Drum: K- 1,200,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
End-to-end apps and advanced solutions have been combined with the IM 9000 to work seamlessly with digital workflows. The MFP Cloud connection means you can share documents instantly and the smart operation panel enables you to use all of your devices at the touch of a button.
Specifications
GENERAL
| Printing process | Dry, two component & electro-photographic |
| Warm-up time | 60 seconds |
| First copy speed: B/W | 2.9 seconds |
| Continuous output speed | 90 ppm |
| Memory: standard | 2 GB |
| Memory: maximum | 2 GB |
| HDD: standard | 320 GB |
| HDD: maximum | 320 GB |
| Weight | 200 kg |
| Dimensions: W x D x H | 690 x 883 x 1,161 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
FAX
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Download Brochure