A3 black and white multifunction printer
- Speed: 80ppm
- Function: Print/Copy/Scan/Fax
- Memory: 2 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Operation Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200x 1,200 dpi
- Paper Input: 4,300 Sheets Input + 100 Sheet Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint™, Mopria, NFC, RSDC
- Toner: K- 48,000 Pages
- Drum: K- 1,200,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
Advanced solutions and end-to-end apps mean the IM 8000 effortlessly optimises workflows. You can access and use information through the MFP Cloud connection. Meanwhile, the smart operation panel, enables you to consistently use multiple devices.
Specifications
GENERAL
| Printing process | Dry, two component & electro-photographic |
| Warm-up time | 20 seconds |
| First copy speed: B/W | 3.2 seconds |
| Continuous output speed | 80 ppm |
| Memory: standard | 2 GB |
| Memory: maximum | 2 GB |
| HDD: standard | 320 GB |
| HDD: maximum | 320 GB |
| Weight | 200 kg |
| Dimensions: W x D x H | 690 x 883 x 1,161 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
FAX
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Download Brochure