A3 black and white multifunction printer
- Speed: 35ppm
- Function: Print/Copy/Scan/Fax
- Memory: 2 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Operation Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200x 1,200 dpi
- Paper Input: 1,100 Sheets Input + 100 Sheet Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint™, Mopria, NFC, RSDC
- Toner: K- 24,000 Pages
- Drum: K- 160,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
Highly intelligent, the IM 3500 is powerful, reliable and constantly updated with the latest technology for high-quality printing and scanning, any time and any place. The end result: consistent printing and scanning whenever you need it.
Specifications
GENERAL
| Warm-up time | 18 seconds |
| First output speed: B/W | 4.1 seconds |
| Continuous output speed | 35 ppm |
| Memory: maximum | 2 GB |
| HDD: maximum | 320 GB |
| ARDF capacity | 100 sheets |
| SPDF capacity | 220 sheets |
| Weight – with ARDF |
71 kg |
| Weight – with SPDF |
76.5 kg |
| Dimensions: W x D x H – with ARDF |
587 x 673 x 913 mm |
| Dimensions: W x D x H – with SPDF |
587 x 673 x 963 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
FAX
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Download Brochure