A3 black and white multifunction printer
- Speed: 30ppm
- Function: Print/Copy/Scan/Fax
- Memory: 2 GB
- Storage: 320 GB HDD
- Operational Panel: 10.1″ Android Operation Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 1,200x 1,200 dpi
- Paper Input: 1,100 Sheets Input + 100 Sheet Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint™, Mopria, NFC, RSDC
- Toner: K- 24,000 Pages
- Drum: K- 160,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
No matter what your printing and scanning requirements may be, the IM 3000 delivers consistent results. This intelligent black and white multifunction device is powerful, reliable and continuously updated with the latest technology for high-quality printing and scanning, any time and any place.
Specifications
GENERAL
| Warm-up time | 17.7 seconds |
| First output speed: B/W | 3.9 seconds |
| Continuous output speed | 30 ppm |
| Memory: maximum | 2 GB |
| HDD: maximum | 320 GB |
| ARDF capacity | 100 sheets |
| SPDF capacity | 220 sheets |
| Weight – with ARDF |
71 kg |
| Weight – with SPDF |
76.5 kg |
| Dimensions: W x D x H – with ARDF |
587 x 673 x 913 mm |
| Dimensions: W x D x H – with SPDF |
587 x 673 x 963 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
FAX
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Download Brochure