A3 colour multifunction printer
- Speed: 60ppm
- Function: Print/Copy/Scan
- Memory: 8 GB
- Storage: 256 GB SSD
- Operational Panel: 10.1″ Android Smart Operational Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- ARDF Capacity: 100 Sheets
- Print Resolution: 4,800 x 1,200 dpi
- Paper Input: 2 x 550 Sheets Input + 100 Sheets Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint, Mopria
- Toner: K- 42,000 Pages / C,M,Y- 28,000 Pages
- Drum: K- 420,000 Pages / C,M,Y- 280,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
The IM C6010 is Ricoh’s IM C range flagship device, a 60 ppm all-rounder that effortlessly meets the highest demands for productivity, output quality and flexibility. Users can print and access documents and collaborate seamlessly from any location.
Specifications
GENERAL
| Warm-up time | 23 seconds |
| First copy speed: B/W | 3.6 seconds |
| First copy speed: full colour | 5.4 seconds |
| Continuous output speed | 60 ppm |
| Memory: standard | 8 GB |
| Memory: maximum | 8 GB |
| SSD: standard | 256 GB |
| SSD: optional | 1 TB |
| HDD: optional | 320 GB |
| ARDF capacity | 100 sheets |
| SPDF capacity | 220 sheets |
| Weight ARDF model (kg) | 94.4 |
| Weight SPDF model (kg) | 100.8 |
| Dimensions ARDF model: WxDxH | 587 x 701 x 913 mm |
| Dimensions SPDF model: WxDxH | 587 x 701 x 963 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |
PRINTER
COPIER
SCANNER
PAPER HANDLING
ECOLOGY
CONSUMABLES


Download Brochure