A3 colour multifunction printer
- Speed: 45ppm
- Function: Print/Copy/Scan
- Memory: 8 GB
- Storage: 256 GB SSD
- Operational Panel: 10.1″ Android Smart Operational Panel
- Connectivity: USB 2.0/GIGABIT Network
- SPDF Capacity: 300 Sheets
- Print Resolution: 4,800 x 1,200 dpi
- Paper Input: 2 x 550 Sheets Input + 100 Sheets Bypass
- Mobile Printing Capability: Apple AirPrint, Mopria
- Toner: K- 42,000 Pages / C,M,Y- 28,000 Pages
- Drum: K- 420,000 Pages / C,M,Y- 280,000 Pages
PRODUCT OVERVIEW
The Ricoh IM C4510SD is a high-performance multifunction printer designed for organizations that demand fast, reliable, and accurate document processing. As part of Ricoh’s Seamless Digitization (SD) series, it combines printing, copying, scanning, and optional faxing in a single device optimized for today’s hybrid workplaces.
With a print speed of 45 pages per minute and enhanced scanning technology powered by PFU, the IM C4510SD handles high-volume tasks with ease. Its straight paper path feeder processes a wide range of documents—from thin receipts to thick cards (up to 413 g/m²)—while reducing jams and improving reliability. Capable of scanning up to 200 images per minute (duplex), it outperforms traditional MFPs, making digitization workflows up to 80% faster.
Specifications
| GENERAL | |
| Warm-up time | 23 seconds |
| First copy speed: B/W | 3.6 seconds |
| First copy speed: full colour | 5.4 seconds |
| Continuous output speed | 45 ppm |
| Memory: standard | 8 GB |
| SSD: standard | 256 GB |
| SSD: optional | 1 TB |
| HDD: optional | 320 GB |
| SPDF capacity | 300 sheets |
| Weight SPDF model | 100.8 kg |
| Dimensions SPDF model: WxDxH | 587 x 701 x 963 mm |
| Power source | 220 – 240 V, 50 – 60 Hz |


Brochure