Digital Full Colour Production Printer
- Resolution Maximum: 2,400 x 4,800 dpi, Print: 1,200 x1,200 dpi
- Continuous print speed 95 ppm
- 4-drum dry electrostatic transfer technology system with internal transfer belt
- Optional 5th color station available
PRODUCT OVERVIEW
This cutting-edge toner-based colour system redefines the landscape of high-quality printing, delivering a level of performance that exceeds expectations. Engineered to meet the demands of today’s dynamic market, the Pro C7500 leads the way with its revolutionary fifth-colour changeover system, along with exceptional efficiency, reliability, and versatility.
Production printing is evolving at a rapid pace. At Ricoh, innovation begins with envisioning what the future holds for businesses and then adapting technology to meet those emerging needs—a philosophy known as co-creation. This approach led to the development of the Ricoh Pro C7500, enabling businesses to anticipate and respond to changing market demands. The result is a solution that supports new ways of working, empowers greater agility, and delivers the capabilities required to remain competitive in today’s digital environment—truly giving businesses the power to lead.
Specifications
| Model Name | Pro C7500 |
| Technology | 4-drum (standard) / 5-drum (option) dry electrostatic transfer system with internal transfer belt |
| Fusing | Oil-less, belt fusing method |
| Print Speed |
85 ppm (standard) 95 ppm (with productivity upgrade option) |
| Resolution | VCSEL 2,400 × 4,800 dpi |
| Warm Up Time | Less than 300 seconds |
| Dimensions (WxDxH) | 1,320 × 910 × 1,870 mm (including status pole) |
| Weight | Less than 560 kg |
| Power Source | 220–240 V, 16 A × 2, 50/60 Hz |
| Power Consumption | Less than 5,000 W |
| Life | 14,400,000 A4 pages or 5 years |


Download Brochure