Monochrome Production Printer
- Maximum: 2,400 x 2,800 dpi, Scan: 100 x 1,200 dpi, Print: 1,200 x 1,200 dpi
- Continuous print speed: 96 ppm
- Technology: 1-drum dry electrostatic transfer system with internal transfer belt
- Maximum input capacity: 17,000 sheets
PRODUCT OVERVIEW
The Pro 8400s Series is a family of monochrome sheetfed production printers. A fourth generation design, the new presses enhance their predecessors’ matchless reputation for quality and reliability while setting new standards for security, sustainability, and performance. It’s a highly reliable mono sheetfed device to expand your business with new versatile printing and finishing capabilities.
Specifications
GENERAL
| Functionality | Print, copy and scan |
| Print Process | 1-drum dry electrostatic transfer system with internal transfer belt |
| Imaging Technology | 40-beam VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) |
| Fusing Method | Oil-less belt fusing method |
| Control Panel | 10.1″ Smart Operation Panel |
| Print Speed | 96 ppm |
| Resolution | VCSEL 2,400 × 4,800 dpi |
| Warm Up Time | Less than 300 seconds |
| Dimensions (WxDxH) | 1,141 × 900 × 1,397 mm |
| Weight | 428 kg |
| Power Source | 220–240 V, 20 A (dedicated), 50/60 Hz |
| Typical Energy Consumption (TEC) | 11.9 kWh/wk |
| Maximum Power Consumption | 2,860 W |
| Life | 60,000,000 A4 pages or 5 years |
PRINTER
PAPER HANDLING
OTHER OPTIONS
WORKFLOW SOLUTIONS


Download Brochure