Digital Full Colour Production Printer
- Resolution Maximum: 2,400 x 4,800 dpi, Print: 1,200 x1,200 dpi
- Continuous print speed 135 ppm
- Technology: 4-drum dry electrostatic transfer technology system with internal transfer belt
- Maximum input capacity: 21,900 sheets
PRODUCT OVERVIEW
Driving your business forward, Ricoh’s new digital sheetfed press will allow you to say “Yes” to more opportunities, from dynamic marketing collateral and high impact sales materials to the packaging applications that today’s market is asking for.
Designed to enhance your revenue streams and reduce operational costs, the RICOH Pro C9500 produces digital content that is indistinguishable from offset. Incorporating advanced imaging technology, it delivers the outstanding image quality, expansive media support and productive performance you need to grow your business. And to support you in migrating work from offset to digital production.
Specifications
GENERAL
| Model Name | Pro C9500 |
| Technology | 4-drum dry electrostatic transfer system with internal transfer belt |
| Fusing | Oil-less, belt fusing method |
| Print Speed |
115 ppm (standard) 135 ppm (with productivity upgrade option) |
| Resolution | VCSEL 2400 × 4800 dpi |
| Warm Up Time | Less than 540 seconds |
| Dimensions (WxDxH) | 2,520 × 990 × 1,870 mm (including status pole) |
| Weight | Less than 1,100 kg |
| Power Source | 220–240 V, 32 A × 2, 50/60 Hz |
| Power Consumption | Less than 9,000 W |
| Life | 60,000,000 A4 pages or 5 years |
DIGITAL FRONT ENDS
PAPER HANDLING
OTHER OPTIONS
WORKFLOW SOLUTIONS


Download Brochure