Digital Full Colour Production Printer
- Resolution Maximum: 2,400 x 4,800 dpi, Print: 1,200 x 4,800 dpi
- Continuous print speed: 80 ppm
- Technology: 4-drum dry electrostatic transfer system with internal transfer belt
- Maximum input capacity: 8,500 sheets
PRODUCT OVERVIEW
Need a high end digital press for commercial output? Or a versatile multifunctional system for office use? We’ve got you covered.
Ricoh’s Pro C5400S/ C5410S and C5400SL models provide versatility that adapts effortlessly to suit your unique requirements and workflows. Packed into the compact body of these printers, you will find potential well beyond your expectations.
Combining exceptional image quality, reliable performance, and intuitive operation these versatile systems deliver professional output – ready for businesses to step up their printing capabilities without overextending their budgets.
Specifications
GENERAL
| Functionality |
Print, copy, scan (standard); facsimile (option). A document feeder is offered as an option. |
| Control Panel | 10.1″ Smart Operation Panel |
| Technology | 4-drum dry electrostatic transfer system with internal transfer belt |
| Fusing | Oil-less, belt fusing method |
| Imaging | 40-beam VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) |
| Toner | Colour PxP-EQR toner |
| Resolution |
2,400 x 4,800 dpi (VCSEL); 1,200 x 4,800 (print) |
| Warm Up Time | Less than 30 seconds (copy) |
| First Page | Pro C5410S: <6.4/6.7 seconds (BW/FC) Pro C5400S: <7.5/7.7 seconds (BW/FC) Pro C5400SL: <7.5/7.7 seconds (BW/FC) |
| Print Speed |
Pro C5410S: 80 ppm Pro C5400S: 65 ppm Pro C5400SL: 65 ppm |
| Dimensions (WxDxH) | 799 x 880 x 1,473 mm (mainframe); 799 x 880 x 1,648 mm (mainframe and document feeder) |
| Weight | Less than 260 kg (mainframe); less than 275 kg (mainframe and document feeder) |
| Power Source | 220-240 V, 13A, 50/60 Hz |
| Power Consumption | Less than 3,120 W |
| Life | 9,000,000 A4 pages or 5 years |
PRINTER
PAPER HANDLING
OTHER OPTIONS
WORKFLOW SOLUTIONS


Download Brochure